Ocet jabłkowy – wpływ na zdrowie i odchudzanie.

Ocet jabłkowy – wpływ na zdrowie i odchudzanie.


Ocet jabłkowy należy do jednych z najbardziej lubianych przeze mnie naturalnych substancji działających dobroczynnie na nasz organizm. Nie bez kozery w Wielkiej Brytanii popularne jest powiedzenie “one apple a day keeps the doctor away” z którym się całkowicie zgadzam. Skąd wzięła się moja fascynacja tym produktem? Dowiesz się w moim dzisiejszym wpisie.

Ocet jabłkowy – skład i działanie

Ocet jabłkowy zawiera w swoim składnie znaczne pokłady witamin, składników mineralnych, bioflawonoidów, betakarotenu, pektyn oraz aminokwasów. Ze względu na swój skład wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu przyczynia się on do niwelowania stresu oksydacyjnego w organizmie człowieka. Stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych, dlatego tak ważne jest, aby nasza dieta bogata była w substancje o działaniu przeciwutleniającym.

Skład octu jabłkowego

Zacznę od składu tego produktu w którym znajdziesz całą masę składników mineralnych, pektyn, bioflawonoidów oraz beta-karotenu o działaniu przeciwutleniającym. Jakie z tego dla nas korzyści? Przeciwutleniacze chronią nasz organizm przed stresem oksydacyjnym, który prowadzi do licznych komplikacji zdrowotnych tj. nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne. Najbardziej narażone na rozwój stresu oksydacyjnego są osoby zestresowane (kto w dzisiejszych czasach się nie stresuje?), prowadzące intensywny tryb życia, palące papierowy czy spożywające przetworzoną żywność. Pewnie już domyślasz się, że problem ten dotyczy większej części naszego społeczeństwa, dlatego ocet jabłkowy prawdopodobnie będzie popularny nadal.

Jakie korzyści wynikają z picia octu jabłkowego?

1. Idealny sposób na kaca!

Syndrom dnia wczorajszego bezsprzecznie może popsuć dzień i zatrzeć wspomnienia nawet po najlepszej imprezie. Jak sobie z nim radzić? Sięgnij po ocet jabłkowy!
Jest on źródłem witamin i minerałów, które idealnie uzupełnią zapasy tych składników, które zostały wypłukane podczas libacji alkoholowej. Zamiast wody z ogórków kiszonych czy soku pomarańczowego ratuj się octem jabłkowym.

2. Wspomaga odchudzanie!

Oczywiście bez odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej nie ma mowy o zdrowym spadku masy ciała. Nie ma efektu bez pracy! Ocet jabłkowy wspaniale reguluje trawienie oraz dzięki zawartości sporych ilości pektyn zmniejsza apetyt w trakcie kuracji dietetycznej. Produkt ten możemy traktować jako uzupełnienie diety o cenne dla naszego organizmu składniki. Ponadto ocet reguluje gospodarkę sodowo-potasową organizmu oraz usuwa nadmiar wody zgromadzonej w organizmie. Jeśli czujesz się jak balon zacznij swoją kurację od naturalnych preparatów – standardowe 2 łyżeczki rano działają cuda.

3. Reguluje poziom cholesterolu

Regularne picie 2 łyżeczki octu jabłkowego rozpuszczonych w szklance wody rano wspomaga regulacje poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Kwas octowy ma zdolności rozbijania komórek tłuszczowych, jednak należy pamiętać, że prawidłowa dieta jest kluczem do poprawy stanu zdrowia.

4. Ocet jabłkowy w profilaktyce osteoporozy

Produkt ten dzięki zawartości wapnia, magnezu i manganu może być wykorzystywany jako element chorób układu kostnego.

5. Ocet jabłkowy na trądzik i łuszczyce

Parówki odblokowują pory i je oczyszczają co zawdzięczamy jego antybakteryjnym właściwościom. Kąpiele w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego łagodzą stany zapalne i infekcje skórne u osób borykających się z łuszczycą.

6. Ocet jabłkowy wspiera leczenie dny moczanowej

Jednym z najważniejszych elementów leczenia dny moczanowej jest dieta uboga w puryny. Jako element uzupełniający pij ocet jabłkowy, który wspomaga usuwanie kwasu moczowego! Napój octowy składający się z 2 łyżeczek preparatu i szklanki wody pity rano wspomaga leczenie tej choroby.

Oczywiście ocet jabłkowy stosowany jest jeszcze jako preparat wskazany w leczeniu zaparć, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, wzdęć, nawracających kurzajek, łagodzeniu bóli menstruacyjnych czy jako preparat urodowy.

Spożywany w nadmiarze ocet może być szkodliwy!

Pamiętaj jednak, że każdy produkt stosowany w nadmiarze może być szkodliwy! Dawka preparatu powinna być dobrana indywidualnie dla każdej osoby biorąc pod uwagę jej stan zdrowia.

Zawsze pij ocet rozpuszczony w szklance wody!
Jak przygotować ocet jabłkowy w domowych warunkach?

To nie jest trudne!

Krok 1. Należy rozpuścić 5 łyżeczek cukru w 1,5l wody.

Krok 2. Usunąć ogonki z 1,5 kg jabłek.

Krok 3. Gotowe jabłka umieszczamy w słoju i zalewamy wodą. Następnie przykrywamy gazikiem i odstawiamy na 3-5 tygodni. GOTOWE!

Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno octu w sklepie pamiętaj o tym, że najlepsze właściwości ma produkt niepasteryzowany i niepodgrzewany. Powinien być  naturalnie mętny i zawiesisty.

Źródło:

Gurbacka K., “Ocet jabłkowy – eliksir zdrowia i urody.”, Warszawa 2015

Orey Cal., “„The Healing Powers of Vinegar: A Complete Guide to Nature’s Most Remarkable Remedy”, Białystok 2013

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Zachęcam do kontaktu ze mną za pomocą strony, Facebook lub Instagram!

Ponadto zapoznaj się z moimi wskazówkami na skuteczną redukcje masy ciała TUTAJ.

Oceń artykuł
% [Razem: 4 Śr: 5]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nowość ! Diety Online.Sprawdź
+